Co vás napadne, když se vysloví co je to podcast? Slovo podcasting je složenina spojující dvě slova „broadcasting“ a „iPod“.

1. iPod - broadcast = Podcast

iPod - broadcast = Podcast https://reclaiminglifenow.com

2. Kde najdu podcasty? Příklad aplikace a webové stránky na podcasty.

Jednoduše řečeno: podcast je forma audio - zvukového vysílání (záznamu) na internetu. Lze ho poslouchat na cestách, při dojíždění do kanceláře nebo dokonce při práci.

Podrobněji: je podcast řadou mluvených příspěvků, zvukových epizod, zaměřených na určitá témata. Můžete se přihlásit k odběru určitých pořadů pomocí různých aplikací (webů) v telefonu (tabletu, počítači) a poslouchat epizody kdykoli na svých sluchátkách, v autě nebo prostřednictvím domácí aparatury.

Podle Edison Research a Triton Digital je poslech podcastů každým rokem na vzestupu.

Příklad aplikace: iRadio – Český rozhlas v Google play

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.ceskyrozhlas.iradio&hl=cshttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.spotify.music&hl=cshttps://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.podcasts

Příklad webové stránky: Český rozhlas - Podcasty

https://portal.rozhlas.cz/podcasty/porady

3. Youtube návod - Co je to podcast?

4. Více do šírky... Co je to podcast?

Než budete pokračovat

pokud nemáte představu, co je to RSS, důrazně doporučujeme přečíst si tento článek nejprve - Co je to RSS a jak jej mohu použít ?. RSS tvoří distribuční metodu pro podcasty a měli byste mít základní znalosti o RSS, než začnete hrát s podcasty.

Definice:

Slovo „podcasting“ je složenina spojující dvě známá slova „broadcasting“ a „iPod“. 

V případě, že jste donedávna měli hlavu v písku nebo nejste fanda nových technologii, iPod je přenosný hudební přehrávač vyprodukovaný společností Apple Computers. Apple měl to štěstí / inteligentní, že jejich značka byla zabalena do termínu pro novou technologii, podobně jako se Sony Walkman stal populárním názvem přenosného rádia / kazetového přehrávače nebo inline bruslí, které se nazývají „kolečkové brusle“, což je obchodní název společnosti, který vyprodukoval inline brusle.

Nejoblíbenějším formátem podcastu je MP3. 

MP3 je -

Wikipedia: MP3 je populární digitální kódování zvuku a  komprimovaný formát. Který byl navržen tak, aby výrazně snížil množství dat (komprese 10: 1 je běžná) potřebná k reprezentaci zvuku, přesto však většině posluchačů stále zní jako věrná reprodukce původního nekomprimovaného zvuku. V populárním použití, MP3 také se odkazuje na soubory zvukových nebo hudebních nahrávek uložených ve formátu MP3 na počítačích.

Aha, správně. Některé z těchto definic jsou docela technické, ale vše, co potřebujete vědět, je to, že MP3 je populární typ zvukových souborů pro podcasty. Existují i ​​jiné typy zvukových souborů, které se používají pro podcasting, ale obecně, pokud máte hudební přehrávač v počítači, měli byste být schopni poslouchat soubor podcast.

Podcasting je forma zvukového vysílání na internetu. Důvod, proč se spojil se jménem iPod, spočíval v tom, že lidé stahovali vysílání (zvukové pořady), aby je mohli poslouchat na svých iPodech. Nemusíte však poslouchat podcasty pouze na iPodu; můžete počítač používat s některým hudebním softwarem, jako je například Windows Media Player nebo iTunes pro Mac (který má knihovnu podcastů), smartphone nebo dokonce v autě. Na tom opravdu nezáleží, pokud máte nějaký způsob, jak přehrávat hudbu v počítači, budete moci poslouchat podcasty.

Co dělá podcasting jiným?

Když jsem poprvé slyšel o podcastingu, nechápal jsem, proč se to liší od prostého hledání a následného stažení hudebního souboru a jeho poslechu, jako bych to dělal roky s hudebními skladbami MP3. Měl jsem mezeru ve znalostech, protože jsem stále nerozuměl RSS a obsahu syndikace.

Po hraní s čtečkami RSS kanálů (o kterých byste měli vědět, zda jste postupovali podle mých pokynů a před přečtením tohoto článku si přečetli můj základní článek o RSS) jsem pochopil rozdíl mezi vyhledáváním a stahováním hudebních souborů a přihlášením k odběru podcastů. Je to všechno o tom, aby vám soubory přišly prostřednictvím syndikace, místo aby jste je procházeli soubory vyhledáváním.

Přihlašujete se k odběru podcastů stejně jako k odběru blogů. Ve skutečnosti jsou často podcasty distribuovány prostřednictvím blogu a za předpokladu, že váš software pro čtení kanálu zpracovává podcasty, měli byste být schopni buď pověřit čtenáře, aby stahovali nové podcasty, kdykoli budou k dispozici, nebo ručně vybrat, které podcasty chcete stáhnout kliknutím na odkaz na zvuk soubor. Tyto soubory pak můžete poslouchat v počítači nebo je můžete přenést do přenosného přehrávače a poslouchat je později.

Některé programy pro čtení kanálu podcast, jako je iTunes, jsou nakonfigurovány tak, aby automaticky stahovaly a přenášely podcast přímo do přenosného přehrávače, takže jej můžete připojit a odejít o několik minut později s nejnovějšími staženými podcasty a připravenými ke štěpení.

Jedním z nejčastějších nástrojů pro odběr podcastů je iTunes. Pokud používáte iTunes a přihlaste se k odběru tohoto blogu pokaždé, když vydám novou zvukovou show podcast, iTunes si ji automaticky stáhnou a pokud ji máte synchronizovanou s iPodem, převede ji také za vás. Tomu bych říkal skutečné podcasting - automatické stahování zvukového souboru přímo do přenosného zařízení.

https://yaro.blog/230/what-is-a-podcast/

5. Co je to podcast?

Co je to podcast? https://static01.nyt.com/images/2020/01/16/fashion/16PODCAST/16PODCAST-superJumbo.jpg

VAŠE REAKCE?