Když hlavní filmoví kritici New York Times vytvářeli žebříček dosud nejlepší filmy století, mnoho čtenářů bylo překvapeno pozicí na č. 2: Animovaný film nejen pro děti - Cesta do fantazie („Spirited Away") Hayao Miyazakiho. "Všichni jsme se divili, proč tak úžasný snímek nedosáhl na 1. místo"...
(source: https://www.nytimes.com/)

1. Cesta do fantasie - nádherný filmový příběh

Cesta do fantasie - nádherný filmový příběh

Film nejen pro děti - Cesta do fantasie - (Spirited Away/Sen to Čihiro no kamikakuši)

Desetiletá Chihiro je obyčejná japonská holčička. Když se se svými rodiči vydává poprvé do nového bydliště, jejich auto zabloudí na opuštěnou lesní cestu, vedoucí k záhadnému tunelu. 

Chihiro i její rodiče se vydají dovnitř a objeví cosi, co považují za opuštěný lunapark. Rodiče podlehnou lákavé nabídce občerstvení v opuštěných stáncích, ale záhy se promění ve vepře. 

Chihiro se snaží najít pomoc a narazí na tajuplného chlapce jménem Haku. Ten ji seznámí s duchy, kteří v noci lunapark obývají a najde jí zaměstnání u Yubaby, staré čarodějnice s malým tělem a velkou hlavou, která provozuje obrovské lázně, kam si chodí odpočinout milióny pozemských bohů a jiných fantastických bytostí. Zde se skrývá jediná možnost, jak může Chihiro zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa.

(oficiální text distributora)

2. Zámek v oblacích - film pro děti plný čar a kouzel

Zámek v oblacích - film pro děti plný čar a kouzel https://images.fineartamerica.com/images/artworkimages/mediumlarge/1/howls-moving-castle-lobito-caulimon.jpg

Animovaný film pro děti - Zámek v oblacích (Howl's Moving Castle/Hauru no Ugoku Shiro) 

... je japonský animovaný fantasy film z roku 2004, který napsal a režíroval Hayao Miyazaki. Film volně vychází z roku 1986 stejnojmenného románu britské autorky Diany Wynne Jonesové.

3. Můj soused Totoro - Okouzlující animovaný film pro děti

Můj soused Totoro - Okouzlující animovaný film pro děti https://www.animationmagazine.net/wordpress/wp-content/uploads/My-Neighbor-Totoro-1000x600.jpg

Můj soused Totoro (My Neighbor Totoro/Tonari no Totoro) - skvělý animovaný film pro děti

Okouzlující japonský animovaný film pro děti každého věku od světově uznávaného animačního studia Ghibli.

Stěhování na venkov může být začátkem cesty do fantazie. Obzvláště, když ve zdejším lese sídlí roztomilý lesní duch. 

Okouzlující snímek Můj soused Totoro, který je současně zábavný, roztomilý i jímavý, nabízí podobně jako původní Medvídek Pú od A. A. Milneho vyprávění, v němž se bezešvě spojuje oslava dětské fantazie, rozverné dobrodružství i podnětná úvaha o přerodu dětství a dospívání. Film si okamžitě podmaní srdce diváků jakéhokoli věku svým unikátním spojením civilního příběhu s ohromující obrazotvorností.

Vše při tom začíná obyčejným stěhováním na venkov. Dvě sestry, starší Sacuki a malá Mei, spolu s tatínkem přijíždí do nového domu v malebné krajině stranou městského shonu. Jejich maminka se v nedaleké nemocnici léčí z dlouhodobé nemoci, a tak musí asi desetiletá Sacuki zastat její roli v rodině. Při tom ale nové prostředí skýtá tolik fantastických příležitostí pro dětskou zábavu. Obzvláště, když malá Mei objeví, že v nedalekém lese bydlí roztomilý lesní duch Totoro.

Hlavní síla filmu Můj soused Totoro spočívá v tom, že na rozdíl od produkce Disneyho studia nezavádí diváky do nadreálných pohádkových světů, ale ukazuje divákům fantaskní zákoutí obyčejného každodenního světa. Namísto křiklavých atrakcí se soustředí na vykreslení bezprostřední atmosféry poklidných, sluncem zalitých dní a budování velkých opravdových emocí. Díky tomu také ústřední figura lesního ducha Totora v popularitě překonala neosobní a citů prosté popkulturní ikony jako Mickey Mouse. Vedle toho, že se snímek stal v domácím Japonsku senzací, setkal se s masivní popularitou také v desítkách jiných zemí, přičemž vedle divácké obliby sbírá také nadšené uznání od kritiků i dětských psychologů. Pravidelně se objevuje v rámci bilančních žebříčků nejrůznějších časopisů mezi nejlepšími animovanými filmy všech dob, nejlepšími snímky pro děti či celou rodinu, ale také mezi vůbec nejlepšími filmy všech dob napříč žánry a zpracováními. Můj soused Totoro patří mezi přední díla věhlasného japonského animačního studia Ghibli, které se specializuje na snímky pro celou rodinu. Na rozdíl od odosobněného továrního přístupu Disneyho, který svůj úspěch vystavěl na přejímání a přepisování klasických pohádek a příběhů dětské literatury, nejslavnější filmy studia Ghibli z převážné části vycházejí z bezbřehé fantazie režiséra, scenáristy a producenta Hajaa Mijazakiho.

(text: Česká televize)

4. Princezna Mononoke - animovaný film studia Ghibli

Princezna Mononoke - animovaný film studia Ghibli https://dazedimg-dazedgroup.netdna-ssl.com/900/azure/dazed-prod/1210/6/1216840.jpg

Princezna Mononoke (Princess Mononoke/Mononoke hime)
(!Tento film nedoporučuji pro úplně ty nejmenší děti - ve filmu je dost krutosti a drsných scén!)

Napínavý dramatický příběh, které velmi tématicky lze dosadit do každé doby. Ale v dnešních časech je více než kdy velmi aktuální. Boj přírody a "mocných lidí", kteří si myslí, že nad přírodou zvítězí.

Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky.

(oficiální text distributora)

5. Laputa: Nebeský zámek - Klasický japonský animovaný film

Laputa: Nebeský zámek - Klasický japonský animovaný film https://img.ceskatelevize.cz/program/porady/10357695939/foto09/cast_05.jpg

Laputa: Nebeský zámek (Castle in the Sky/Tenkú no širo Laputa)

Velkolepá dobrodružná výprava za pokladem bájného létajícího města. Klasický japonský animovaný film od celosvětově uznávaného Studia Ghibli (1986).

Do náruče Pazua, kluka z hornického městečka, se jednoho dne snese z nebe dívka Sheeta, která má kolem krku tajemný modrý kámen. Brzy zjišťují, že se jedná o mocný kámen z levitačního krystalu, po kterém usilovně pátrají nejen ziskuchtiví vzdušní piráti, ale i tajemní vládní agenti. Krystal totiž neznamená jen velké bohatství, ale může být i klíčem k Laputě – dávnému a legendárnímu městu, které pluje po obloze a ukrývá v sobě nejen obrovské bohatství, ale také obrovskou moc.

(text: https://www.csfd.cz/uzivatel/7933-berg-12/)

6. Naušika z Větrného údolí - Japonský dobrodružný film

Naušika z Větrného údolí - Japonský dobrodružný film https://www.ceskatelevize.cz/porady/10149326706-nausika-z-vetrneho-udoli/21038146405/

Naušika z Větrného údolí - (Nausicaä of the Valley of the Wind/Kaze no tani no Nausicaa)

Mladá princezna musí přinést mír mezi lidi a bouřící se přírodní živly. Japonský dobrodružný film od světově uznávaného animačního studia Ghibli (1984). Režie Hajao Mijazaki

Dramatický dobrodružný příběh o odvážné mladé princezně se odehrává ve fantaskním světě tisíc let po globální válce, která rozvrátila rovnováhu ekosystému. Lidské osady jsou roztroušené mezi Mořem zkázy, což je bující les toxických hub plný gigantických hmyzích tvorů. 

Většina lidí se mimo civilizované oblasti nevydává, ale princezna Naušika z Větrného údolí obdařená nadáním dorozumívat se s obřími insekty objevuje v zapovězeném prostoru krásu a učí se chápat jeho ekologické zákonitosti. Mezitím se vyostřuje napětí mezi dvěma nejmocnějšími státy, což přeroste až v otevřený boj o bájnou zbraň z doby globální války. 

Zatímco lidé bojují proti sobě i přírodním živlům, snaží se Naušika přinést mezi všechny znesvářené strany smír. Cenami ověnčený animovaný film bývá považován za ustanovující dílo Hajaa 

Mijazakiho, světově proslulého japonského animátora, k jehož vlivu se hrdě hlásí tvůrci ze studia Pixar. Mijazaki snímek natočil na motivy vlastního komiksu a rozvinul v něm řadu prvků charakteristických pro jeho nadcházející tvorbu. Obrazotvorností překypující vyprávění staví především na autorově typickém motivu ekologie coby souboru vztahů v určitém systému. 

Na základě fenomenálního domácího úspěchu filmu Mijazaki spolu s kolegou Isaem Takahatou založil animační studio Ghibli, které dodnes představuje jednu z předních světových dílen na celovečerní animované filmy. Jeho trademarkem jsou uhrančivě působivé snímky s nezaměnitelným kresebným stylem, které dokáží oslovit celé spektrum diváků od rodin s dětmi po vyhraněné filmové labužníky.

(Česká televize)

7. Porco Rosso - Japonský animovaný film

Porco Rosso - Japonský animovaný film https://filmtoro.cz/img/film/6S8i52Q1ipCVYphnBJLhzCy0lb9.jpg

Porco Rosso - (Porco Rosso/Kurenai no buta)

Gentleman nemusí mít nutně lidskou tvář. Japonský animovaný film uznávaného animačního studia Ghibli o hrdinném pilotovi stiženém kletbou (1992). Režie Hajao Mijazaki

V době mezi světovými válkami se v pevninské Itálii roztahovaly stíny diktatury, ale nebe nad Jaderským mořem stále bylo světem absolutní svobody a rytířského hrdinství. Mistrovský pilot Porco Rosso je jak hrdina ze starých dobrodružných filmů italské či francouzské produkce. Jeho letecké souboje se vzdušnými piráty jsou plné grácie i nadsázky a jeho šarm neotesaného diamantu září při decentních setkáních s dámami i divokých konfrontacích s padouchy. 

A nic na tom nemění, že kvůli tajuplné kletbě má hlavu jako pašík. Světově uznávaný režisér animovaných filmů Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svou fascinaci létáním. To se jako klíčový motiv ztvárněný v uhrančivých sekvencích objevuje již v jeho dřívějších snímcích jako Naušika z Větrného údolí, Laputa: Zámek v oblacích, Můj soused Totoro či Doručovací služba čarodějky Kiki. Ale až ve filmu Porco Roso předložil vyloženou ódu na svět neohrožených letců doby, kdy létání ještě mělo punc dobrodružství. 

(Česká televize)

8. Šepot srdce - romantický animovaný film pro děti

Šepot srdce - romantický animovaný film pro děti https://img.ceskatelevize.cz/program/porady/10947661341/foto09/21538460295_07.jpg

Šepot srdce - (Whisper of the Heart/Mimi o sumaseba)

Velké objevy, nedozírná krása a těžké výzvy čekají nejen ve fantazijních dobrodružstvích, ale i ve světě kolem nás.

Čtrnáctiletá dívka Šizuku má sice zrovna napilno ve škole, protože výsledky závěrečných zkoušek už budou zohledňovány při přijímačkách na střední, ale nikterak nepolevuje ve svém hlavním koníčku, čtení. Jelikož její táta pracuje v knihovně, má navíc o pravidelný přísun čtiva postaráno. Poslední dobou si začala všímat, že na výpůjčních lístcích v knihách, které ji zajímají, se opakuje jméno Seidži Amasawa. Šizučina záliba ve čtení se také promítá do toho, že kamarádkám z hudebního kroužku překládá texty zahraničních písniček – zrovna pracuje na překladu slavné Take Me Home, Country Roads od Johna Denvera v podání Olivie Newton-John. Jednoho dne na cestě do knihovny Šizuku potká podivného kocoura a když se za ním vydá spletitými uličkami, objeví malý zapadlý antikvariát, který se pro ni stane místem okouzlení i inspirace a velké lásky.

Japonský animovaný film Šepot srdce vznikl v produkci uznávaného studia Ghibli podle komiksové předlohy od Aoi Hiiragi. Projekt inicioval ústřední tvůrce studia, nejvlivnějšího žijící animátor na světě Hajao Mijazaki, který napsal scénář a nakreslil storyboardy. Původní komiks decentně pozměnil a pro dobu, kdy po krachu ekonomiky japonská mládež propadala bezcílnosti, vytvořil nadčasové vyprávění, které je oslavou řemeslníků, tvůrčího zápalu i tvrdé práce, kterou si každý talent žádá. Režie se tentokrát chopil. 

Tento zasloužilý animátor a Mijazakiho dlouholetý spolupracovník měl být prvním z nástupců, kteří následně převezmou tvůrčí otěže ve studiu Ghibli po stárnoucích mistrech Mijazakim a druhém spoluzakladateli Isau Takahatovi. Kvůli Kondóově předčasnému úmrtí nakonec zůstal Šepot srdce jeho jediným režijním počinem, které ale značí ohromný talent a osobitý styl. Vizuální podoba fantaskního světa vyprávění, které Šizuku ve filmu píše, byla inspirována obrazy japonského surrealisticko-impresionistického malíře Naohisy Inoueho.

Šepot srdce se svého času stal velkým diváckým hitem a navázal na tradici, započatou roku 1989 Doručovací službou čarodějky Kiki, že snímky studia Ghibli se v Japonsku stávaly nejnavštěvovanějším filmy příslušného roku. O sedm let později studio Ghibli uvedlo film Království koček, kde se zdejší kocour Baron stává jednou z hlavních postav.

(Česká televize)

9. Doručovací služba čarodějky Kiki - dobrodružný animovaný film o přátelství

Doručovací služba čarodějky Kiki - dobrodružný animovaný film o přátelství https://www.kfilmu.net/obrazky/fanart/dorucovaci-sluzba-slecny-kiki.jpg

Doručovací služba čarodějky Kiki - (Kiki's Delivery Service/Madžo no takkjúbin)

Magický příběh podnikavé třináctileté dívky Kiki, která musí splnit tradiční rituál, aby se stala plnohodnotnou čarodějnicí. V doprovodu své černé kočky Jiji se musí vydat vstříc celoživotnímu dobrodružství, aby prokázala svojI soběstačnost. Přistane v dalekém přímořském městečku a zakládá si vlastní živnost - doručovací službu. Tím započne nádherná zkušenost samostatnosti, zodpovědnosti a nalezení svého místa ve světě.

(oficiální text distributora)

10. Ponyo z útesu nad mořem - animovaná pohádka

Ponyo z útesu nad mořem - animovaná pohádka

Ponyo z útesu nad mořem - (Ponyo/Gake no ue no Ponyo)

Vítejte ve světě, kde nic není nemožné. 

Neobyčejná animovaná pohádka se odehrává v malém městečku u moře, kde syn námořníka, pětiletý Sosuke, žije poklidný život v domě na útesu ses vou matkou Lisou. Jednoho osudného dne objeví Sosuke na pláži krásnou zlatou rybku jménem Ponyo uvězněnou v láhvi. Jak se však ukáže, Ponyo není obyčejná zlatá rybka, ale dcera mocného podmořského čaroděje. Ponyo využije kouzel jejího otce a promění se v mladou dívku, aby mohla být se Sosukem. Mořské hladiny se začnou vinou kouzel nebezpečně zvyšovat a Ponyin otec vyšle mocné mořské vlny, aby našly jeho dceru. Ponyo a Sosuke musí podniknout velké dobrodružství, aby zachránili svět a splnili Ponyin sen stát se skutečným člověkem.

(oficiální text distributora)

11. Panda a malá panda - úžasné animované příběhy Mimiko a Pand

Panda a malá panda - úžasné animované příběhy Mimiko a Pand https://m.media-amazon.com/images/M/MV5BMTE0NjE1ZGUtYWJiNC00NGU3LWI2ODctMTRhYzAxMzA0YjZkXkEyXkFqcGdeQXVyNTc0NjY1ODk@._V1_.jpg

Panda a malá panda - (Panda! Go Panda!/Panda kopanda) 1972
Panda a malá panda - (Panda kopanda: Amefuri Circus no maki 1973)


Energická a sebevědomá holčička Mimiko žije sama s babičkou, která ale nyní odjíždí do lázní. Mimiko tak má jejich domeček uprostřed bambusového háje na starost celý sama, což pro ni nebude žádný problém. Doba babiččiny nepřítomnosti se navíc stane velkým dobrodružstvím, když jednoho dne holčička doma objeví nečekanou návštěvu v podobě malého pandíka a jeho obrovitého taťky. Společně se stanou nerozlučnou rodinkou.

Již řadu let předtím, než v roce 1985 společně založili věhlasné studio Ghibli, tvořili mistři světové animace Hajao Mijazaki a Isao Takahata sehraný tvůrčí tandem. Nakažlivě veselý a hravě dětinský titul Panda a malá panda ve skutečnosti obsahuje dva středometrážní filmy, které byly uvedeny do kin v prosinci 1972 a březnu 1973. Japonsko tehdy žilo okouzlené pandami, které do tokijské zoo zapůjčila Čína, a oba snímky jednak měly přiživit zájem o roztomilé huňáče a současně se na něm svézt. Mijazaki je uveden jako autor námětu a scénáře, nakreslil klíčové snímky a vytvořil podobu postav a prostředí, zatímco Takahata vše řídil z postu režiséra. Oba filmy předznamenávají řadu prvků a styl budoucí tvorby Hajaa Mijazakiho – velký panda vykazuje mnohé podobnosti s legendárním Totorem a motiv zaplavené krajiny následně věhlasný tvůrce rozvedl ve filmu Ponjo z útesu nad mořem.

(Česká televize)

VAŠE REAKCE?