Jistě, ve filmu je zmíněn i katolický pohled na věc: člověk má trpět tak dlouho, dokud Bůh neusoudí, že to už stačilo, a nepovolá ho k sobě. A nejspíš kvůli tomu se množství zemí, kde je legální eutanázie moc nezvyšuje.
(Česká Televize je jedním z koproducentů tohoto dokumentu)

Dobrá smrt - upoutávka - trailer

Dobrá smrt - The Good Death

​Nevyléčitelně nemocná Janette by ráda ukončila svůj život důstojně. Proto se rozhodne pro dobrovolnou, lékaři asistovanou, smrt. Jelikož tu ve Velké Británii, kde žije, neumožňují, rozhodne se odcestovat do Švýcarska. Cestu musí naplánovat dříve, než jí to rychle postupující nemoc znemožní.

"Společně se slovensko-českým filmovým štábem jsem měl to privilegium přijmout pozvání od Angličanky Janette, abychom zaznamenali její příběh a osud,“ říká režisér Tomáš Kroupa a dodává: „Když jsem se Janette zeptal, proč chce filmování podstoupit, odpověděla, že pokud to někdy pomůže i jen jednomu člověku, který má podobné problémy, bude jí to stačit a má to pro ni smysl. Tím zavázala i nás k tomu, že film musíme za každých okolností úspěšně dokončit. Byl to oboustranný závazek a odpovědnost. Myslím, že na její výrazné, sympatické osobnosti celý film stojí. Ukázalo se navíc, že její příběh je příběhem celé rodiny. A to nás posunulo od klasického přehodnocení tématu eutanazie k dualitě filmu, který není jen o konečnosti, ale převážně o životě. Smrt je zajímavá, když nám pomáhá dívat se na život z odlišné perspektivy.“

Česká televize do výroby pořadu vstoupila prostřednictvím Tvůrčí producentské skupiny Dušana Mulíčka z brněnského televizního studia.

Na MFDF Jihlava v roce 2018 získal film ocenění – Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy, v roce 2020 pak získal cenu Slnko v sieti za nejlepší dokumentární film.

Tisková zpráva - Česká televize

Promítáno na festivalu | Jeden svět | 2019

Janette trpí nevyléčitelnou nemocí. Ví, že nad smrtí nezvítězí, chtěla by však mít kontrolu nad jejím načasováním a průběhem. Proto se připravuje na asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku.Musela se dívat, jak její matka umírá na tehdy nediagnostikovatelnou svalovou dystrofii. I tělo dvaasedmdesátileté Janette ochabuje, nemoc rychle postupuje. Rozhodla se, že na rozdíl od matky ze světa odejde důstojně. Ovšem Velká Británie jí legální možnost „dobré smrti“ nenabízí. Pro eutanazii si musí dojet do Švýcarska. S vnitřním klidem organizuje svůj odchod, zatímco Janettini blízcí prožívají emocionální bouři – především její syn, který rovněž trpí dystrofií. Vztahové drama se stupňuje s blížící se smrtí. Režisér Tomáš Krupa využil k vyprávění stylizované prvky hraného filmu, které pocit autenticity ještě umocňují.

https://www.youtube.com/channel/UCuPXVKrLQJtL4owCZ5KoStw

UNIKÁTNÍ DOKUMENT O SMRTI - POSLEDNÍ CESTA

Unikátní dokument Poslední cesta odkrývá tabu spojená se smrtí. Silná výpověď ženy, která v hospici s neléčitelnou nemocí čeká na konec své životní pouti. Zákulisí pohřební služby, kde se reportér a dokumentarista Martin Hlaváček dotkne smrti a zapojí se do přípravy nebožtíka na smuteční obřad.
https://youtu.be/LjvkXaCZgns

VAŠE REAKCE?